CIA sertifikası nedir?

CIA sertifikasıCIA, iç denetimde Certified Inernal Auditor yani Sertifikalı İç Denetçilere verilen bir unvandır. Merkezi ABD’de bulunan Institute of Inernal Auditors (IIA) yani Uluslararası İç Denetim Enstitüsü tarafından verilir. Türkiye için IIA temsilcisi Türkiye İç Denetim Enstitüsü’dür. Sertifika sürecinde ve belki de sonrasında TİDE ile iletişime geçmeniz gerekebilir çünkü IIA, temsilcisi olan ülkelerde muhattap olarak ilgili kuruma yetki vermiş ve o kurumu muhattap olarak tayin etmiştir.

CIA sertifikasını almaya hak kazanmak için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekir. Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz.

CIA sertifikası için gerekenler

Öncelikle 4 aşamadan oluşan CIA sınavlarını geçmek gerekir. Bu sınavlar Part 1, Part 2, Part 3 ve Part 4 diye adlandırılmıştır. Part 1 sınavı; iç denetimin sahada nasıl yapılması gerektiği, iç denetim biriminin ve çalışanlarının kurum içindeki rolleri ve genel olarak iç denetim işinin olması gerekenleriyle ilgilidir. Part 2 sınavı, Part 1′in devamı niteliğinde olup ayrıca suistimal (fraud)  soruları da içerir. Part 3 sınavı, konuları itibarıyla en tektik sınavdır. Sınavda ağırlıklı olarak muhasebe, finans ve IT soruları sorulur. Part 4 sınav içeriği işletmeyle alakalıdır. Bu bölüm doğrudan iç denetimle alakalı olmadığı için muafiyet imkanı da tanınmaktadır. IIA veya TİDE (Türkiye İç Denetim Enstitüsü) internet sitesinde Part 4 yerine saydırılabilecek sertifikaların listesine ulaşabilirsiniz.

Sınavları geçmiş olmak CIA sertifikasını almaya hak kazanmak için yeterli değildir. Bunun yanında, iç denetim ve ilgili alanlarda en az 2 yıllık iş deneyimi gereklidir. Ancak bu konuda çok katı bir politika uygulandığını söyleyemem zira 2 senesi dolmadı diye sınava alınmayan ya da sertifikası verilmeyen kimse duymadım.

CIA sertifikasının yararları

Aslında sertifikanın kendisinin doğrudan bir yararının olduğunu düşünmüyorum çünkü sertifika sahibi olmadan da işini çok iyi yapan iç denetçiler olabileceği gibi sertifika sahibi olup da mesleğini üst seviyeye çıkaramayanlar da olabilir. Sertifikanın esas katkısı çalışma sürecinde öğrenilen uluslararası standartlar ve IIA tarafından önerilen (best practices) en uygun uygulamalardır. Yani, neyin nasıl yapılması gerektiğini en azından teorik olarak öğrenmiş olursunuz ve bunu uygulamaya da geçirmeyi düşünmeye başlarsınız. Ya da başka bir bakış açısıyla, halihazırda günlük iş hayatınızda ortaya çıkabilecek durumlarda nasıl aksiyon almanız gerektiğini bilir ve neye hayır neye evet demeniz gerektiğinin altyapınızı geliştirmiş olursunuz.

CIA Güzelliği

CIA olmanın güzel tarafı, uluslararası bir sertifika sahibi olarak iç denetim mesleğini icra edenler içerisinde ayrıcalıklı bir yer edinmek ve kredibilite edinmiş olmanın getirdiği özgüvenle işini yapmaya devam etmektir. Bir de dileyenler isimlerinin sonuna CIA unvanını yazabilirler yani kartvizitinizdeki isminizi veya LinkedIn profilinizdeki isminizi “Ad Soyad, CIA” şeklinde güncelleyebilirsiniz :)

Daha Fazla Bilgi

Bu yazı İç Denetim kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

CIA sertifikası nedir? için 22 cevap

 1. Uğur YAĞLI der ki:

  Özhan Bey merhabalar,
  Ben TSK’da görevli Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir subayım. Kurumum içinde yer alan (Milli Savunma Bakanlığı) İç Denetim Birimi’nde görev yapmak istiyorum. Ancak kurum içinde seçilebilmek için CIA,CCSA,CFSA veya CGAP sertifikasına sahip olabilmek büyük ayrıcalık sağlayacaktır. Sayfanızı incelerken aşağıdaki bölüm çok dikkatimi çekti:

  “…, iç denetim ve ilgili alanlarda en az 2 yıllık iş deneyimi gereklidir. Ancak bu konuda çok katı bir politika uygulandığını söyleyemem zira 2 senesi dolmadı diye sınava alınmayan ya da sertifikası verilmeyen kimse duymadım….”

  Benim bildiğim kadarıyla sınava girilebiliyor ancak iş tecrübesi olmadan sertifika sahibi olunamıyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi alabileceğim bir kaynak biliyor musunuz? Ya da siz detaylandırabilirseniz şayet, benimle irtibata geçerseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar.

 2. Özhan der ki:

  Merhaba Uğur Bey. Bahsettiğiniz sertifikalarla ilgili en iyi Türkçe kaynak TİDE sitesidir. Linkini yukarıda yazının içinde bulabilirsiniz. Sitede CIA başlığı altında aşağıdaki şekilde bir ibare var:

  CIA ile ilgili daha detaylı bilgiye http://www.theiia.org/ sitesinin “certification” başlığı altındaki bölümden erişilebilmektedir. Sertifikasyon ile ilgili her türlü soru ve talepleriniz için sertifikasyon@tide.org.tr adresinden veya TİDE’nin 212-2125525 no’lu telefonundan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yardımcı olması açısından burada belirttim.

 3. Nermin der ki:

  Merhaba Özhan Bey,
  Sertifikanız hayırlı ve uğurlu olur inşallah.
  Kendim Sebest Muhasebeci ve Mali Müşavirim. Aynı zamanda cia sınavına girmek istiyorum. çok araştırma yaptım kaynaklar İngilizce. İngilizcem çok yeterli düzeyde değil. Kırmızı kitap için de çok yeterli olmaz dediler. Eğer sizde Türkçe veya türkçeye çevrilmiş kaynaklar var ise bana yardımcı olmanız mümkün mü? şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • ozhan der ki:

   Merhaba Nermin Hanım. Maalesef Türkçe olarak elimde kaynak bulunmuyor. Aslında İngilizce çalışmak daha iyi olurdu sizin açınızdan çünkü Türkçe kaynaklar hem az hem de terminolojiyi anlamak güçleşiyor Türkçe olunca. Özel kurslar da düzenleniyor CIA hazırlık için belki onlara bakabilirsiniz, yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

 4. ibrahim der ki:

  Merhaba Özhan bey,
  Sertifikanız hayırlı olsun.ben mali müşavirim.cıa sınavına girmek istiyorum.bildiğim kadarıyla şu anda türkiyede iç denetimde cıa zorunluluğu devlet sektöründe var diye biliyorum.yani cıa belgesi olmayan bir kişinin devlet sektöründe iç denetim yapması mümkün değil diye biliyorum.bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 5. Özgün Gürdal der ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle hayırlı olsun belgeniz.

  Sormak istediğim bir soru var. Ben bir bankanın Risk Yönetim Başkanlığı departmanında çalışıyorum almak istediğim asıl belge CRMA. Ama bu sertifikanın sınavına girmem için 150 puana sahip olmam lazım deniyor.

  100 puan iş deneyimim için
  20 puan lisans mezunu olduğum için

  geriye kalan 30 puanı da CIA ı vererek kazanabiliyorum.
  Sizin bu konu hakkında görüşünüzü rica ediyorum. Risk yönetimi için CIA in yararı veya CRMA’ nın yararı konusunda tecrübenizi yada bilginizi paylaşabilir misiniz?

  • ozhan der ki:

   Merhaba,

   Yakın çevremde CRMA ile ilgili yoğun bir ilgi oldu yakın zamanda çünkü sınavsız verilen bu sertifika artık sınav koşuluna bağlandı. Ben o dönem çok ilgilenmedim. Şimdi sizin sorunuz üzerine baktım biraz ne gerekiyor diye. Şu sayfada CRMA için hangi koşulların sağlanması gerektiği İngilizce olarak verilmiş:

   https://na.theiia.org/certification/crma-certification/Pages/Eligibility-Requirements.aspx

   İngilizcesi olmayanlar için açıklayalım. İstenenler şöyle:

   * CIA Sınavı Part 1
   * 4 yıllık üniversite mezuniyeti
   * CIA, CCSA, CFSA, CRMA sahibi olan birinden veya yöneticiden karakter referans mektubu
   * İç denetim, kontrol veya riskle ilgili 2 yıllık iş deneyimi
   * CRMA sınavını geçmek

   Sorunuzun cevabına gelirsek şüphesiz ki bu tarz uluslararası sertifikalar profesyonel anlamda hem size hem de çalıştığınız kuruma vizyon ve artı değer kazandırır. Yaptığınız işle ilgili size gelişim fırsatı sunar. Geliştirir demiyorum sadece size bu fırsatı sunar ve ufkunuzu açar. O yolda ne kadar ilerleyeceğiniz merak ve ilginizle orantılıdır. Risk yönetimi alanında bu sertifikanın size katkısı olacağı kanaatindeyim.

 6. hakan öztürk der ki:

  Merhaba,

  Öncelikle sitenizde verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Sınav 3 aşamalı sisteme geçti. (Konularda ufak tefek değişiklikler var)
  Ancak ben 4 aşamalı sistemde başvurdum. part-1 ve part-2 yi bu sistemde geçeceğim inş.

  Gleim kitabının hangi baskısından çalışmıştınız ?

  bende hem 2009 hemde 2012 baskıları var ve part-1 için konuşursam konular birebir örtüşmüyor. Eski sistemde gireceğim için 3 aşamalı sınavın konuları gelmeyeceğini düşünüyorum.

  Sınav için Türkçeyi seçersek hem türkçe hemde ingilizce olarak mı geliyor sınav ?

  Cevaplarsanız çok sevinirim.

  teşekkürler.

  • ozhan der ki:

   Merhabalar. Haklısınız sınav sisteminde değişiklikler oldu. 4 aşamadan 3 aşamaya geçiş söz konusu. Ben 2011 yılı içerisinde girdim sınavlara, o dönemki en son Gleim serisinden çalışmıştım (15th edition). Güncelden bakmak bana göre daha doğru. O yüzden 2012 baskısını öneririm şahsen. 4 sınavlı sisteme göre en son 16ncı baskı olması lazım. Sınav diline gelecek olursak, Türkçe seçim yaparsanız sınavda hem Türkçe hem de İngilizce olarak soruları görebilirsiniz. En azından ben girerken öyleydi :)

 7. Can der ki:

  Özhan bey merhaba, ben de cia sınavına yönelik olarak çalışıyorum, elimde gleim’ın 942 adet örnek sorusu da var. Yalnız hangi sorular hangi alt konulara tekabül ediyor tereddüt içindeyim.
  Örneğin TIDE’nin sitesinde “Bolum I Model Sorular” var, ilk 20 soru davranış standartları, sonraki 20 risk bazlı plan oluşturmak vs… Gleim’ın soruları içinde bu gibi bir ayrım nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Yoksa 900 sorunun tümünü çözdünüz mü?
  Bunu sormamın sebebi şu; Gleim’ın şimdiye kadar çözdüğüm soruları genelde kolay geliyor, ama “model sorular” daha farklı konulara değiniyor ve daha zor.
  Tüm konuları çalışıp ardından soru çözmek pek pratik değil, soruyu çözemeyip eksik olduğum konulara dönmek daha pratik geliyor.
  Teşekkürler

 8. ozhan der ki:

  Merhaba Can Bey. İsterseniz ben nasıl bir çalışma yöntemi izledim ondan bahsedeyim belki size yardımcı olur bu şekilde. Ben konuları ayrıntılara fazla girmeden ana başlıklar üzerinden hızlıca okudum. Sonrasında Gleim sorularına geçtim. Bunu her bölüm için ayrı ayrı uyguladım. Konu-soru, konu-soru gibi… Soruların hepsini çözmedim, burada soruların kaynağına göre seçim yaptım. Örneğin kaynağı “Publisher” olan sorulara bakmadım. Daha ziyade kaynağı “CIA” olan sorulara odaklandım, yani daha önce sorulmuş sorular. Bunun dışında çok uzun sorulara da bakmadım, zira gözlemlediğim kadarıyla sınavda uzun sorular pek sorulmuyor daha ziyade kısa sorular var. Konu ve sorulardan sonra da Model Exam sorularını çözdüm. Genel olarak bu şekildeydi benim çalışma metodum.

 9. Erdal SÖNMEZ der ki:

  Merhabalar ÖZHAN Bey, ben de CIA sertifika sınavında göstermiş olduğunuz başarınız için tebriklerimi sunar, hayırlı olmasını dilerim. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Eğitim Denetmeni/Eğitim Müfettişi olarak çalışıyorum. Maliye Bakanlığı İç Denetim Kordinasyon kurulunun açtığı iç denetçilik sertifika proğramlarına katılabilmek için CGAP sertifikasına ihtiyacım var. Bu sınava TİDE aracılığı ile müracaatımı yapıp sınavımı planladım. Önümde sınav için yaklaşık 3 ay var. Bu sınavın içeriği, zorluk derecesi ve hangi kaynaklardan nasıl çalışmak gerektiği şeklinde bilgilere ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden ilgi ve alakanız çok teşekkür ederim.

  • ozhan der ki:

   Merhabalar Erdal Bey. Açıkçası CGAP çok bildiğim bir sertifika değil. Biraz IIA sitesinden baktım bilgi alabilmek için. Anladığım kadarıyla 115 soru, yaklaşık 3 saat süren bir sınav, İngilizce ve Türkçe aynı anda görebiliyorsunuz soruları. Konu olarak şöyle belirtilmiş:

   Domain I: Standards, Governance, and Risk/Control Frameworks (10-20 percent)
   Domain II: Government Auditing Practice (35-45 percent)
   Domain III: Government Auditing Skills and Techniques (20-25 percent)
   Domain IV: Government Auditing Environment (20-25 percent)

   Sınava hazırlıkla ilgili olarak yapabileceğim öneri mümkün olduğunca çok soru çözmeniz olacaktır. Arkadaşlarınızdan, kurumunuzdan vb. şekilde kaynak bulmaya çalışın. Sınavın sizin için önemine bağlı olarak gerekirse kendiniz satın alın internet üzerinden. Umarım başarılı bir sonuç alırsınız, kolaylıklar diliyorum.

 10. Serkan Atalay der ki:

  Özhan bey merhaba ben TSK’da görevli subay olarak olarak 6 senedir görev yapmaktayım. CIA sertifikası alabilmek için gerekli olan iş deneyimine yapmakta olduğum görevim kabul edilir mi? Zira görevim içinde denetim alanı da bulunmakta..Teşekkürler..

 11. Murat Yılmaz der ki:

  İyi çalışmalar Özhan Bey, Ben de eski sistemde 1 ve 2 bölümü almak için başvurdum. 1. bölüm için kırmızı kitabın yeterli olabilceğini duydum. Sizce yeterli olur mu? TİDE’nin seminerleri konusunda ne düşünüyosunuz? Ayrıca cia leraning system ya da gleim arasından hangisini tavsiye edersiniz? Bir de bu kitapları Türkiyeden alabilceğimiz bir yer var mıdır? İkinci el de olabilir?

 12. Onur der ki:

  selamlar.
  bu sertifika smmm ruhsatı ile birlikte ne gibi faydalar sağlar.
  bağımsız denetim firmalarında bir işe yarar mı ?
  teşekkürker

  • ozhan der ki:

   merhaba. bağımsız denetim firmalarında iç denetim ile ilgili bölümlerde kesinlikle işinize yarar. ayrıca kariyerinizin ilerleyen bölümlerinde de faydası olacaktır.

 13. Ata der ki:

  Merhabalar Özhan Bey.CGAP sertifikasına sahip bir kişi(kamu personeli) mevcut zorunlu hizmet süresini tamamlayıp ya da tamamlamadan da iç denetçi olmak için başvurup gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra iç denetçi olup kurumlar arası geçiş yapabiliyor mu yoksa kendi kurumunda kalmak zorunda mı?Ayrıca belirtilen iki yıllık deneyim tecrübesi mali konularda mı olmalıdır?Bunlar ne gibi mali bölümler veya iş alanı olabilir?

  • ozhan der ki:

   merhabalar. kamu ile ilgili çok bilgi sahibi değilim açıkçası. deneyim vb. konularla ilgili TİDE ile yazışabilirsiniz. yetkili kurum orası çünkü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>