WordPress nedir, ne işe yarar ?

wordpressWordPress bir içerik yönetim sistemidir. Matt Mullenweg tarafından oluşturulan bu sistem zaman içerisinde kullanıcılarının ilgisiyle kendine özgü bir ekosistem haline gelmiştir. Bugün bazı büyük firmaların da aralarında olduğu pek çok internet sitesi alt yapısında bu sağlam ve esnek sistemi kullanmaktadır. Ben de kendi sitemin altyapısında WordPress kullanmaktayım.

WordPress nerelerde kullanılıyor ?

WordPress esas olarak blog yazarları için tasarlanmış olsa da kullanım alanı zamanla genişlemiş ve e-ticaret sitelerinden portfolyo sitelerine kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanılabilir hale gelmiştir. Aslında teorik olarak her türlü web sitesi konseptini WordPress ile yaratabilirsiniz ancak bunun için biraz kod bilgisi ve tasarım bilgisi gerekiyor.

WordPress site yapısı nasıldır ?

Standart bir WordPress sitesini incelediğinizde açılış sayfasında en son yazılan blog yazılarının kısa özetlerini görürsünüz. Sitede temel olarak “Sayfalar” ve “Yazılar” vardır. Sayfalar daha az sayıdadır ve daha ön plana çıkarmak isteyeceğiniz bilgiler içindir (ör: Hakkımda, Arşiv, İletişim vb.). Yazılar ise daha çok sayıda olup blog ya da günce yazıları için bu şablonlar kullanılır. İleri seviye WordPress bilgisi olanlar bu “Yazı” şablonlarını değiştirebilir veya çeşitlendirebilir böylece örneğin bir video veya fotoğraf galerisi sitesi oluşturabilirler.

WordPress’in faydaları nelerdir ?

Eğer bir kaç sayfadan oluşacak basit bir site yapmak istiyorsanız belki WordPress’i kullanmanıza gerek olmayabilir. İçerik Yönetim Sistemi demek çok sayıda yazı, resim ve belki de video demektir. Az sayıda içeriği yönetmek kolaydır ama bu sayı arttıkça size bir yardımcı şart olacaktır. Web sitesi sahibi iseniz bazen sayfa yapısını değiştirmek istersiniz, bazen yazı yazmak istersiniz, bazen bir şeyler yüklemek veya silmek istersiniz. İşte tüm bunları yapmakta WordPress kullanmak hem çok pratik hem de çok etkilidir. Üstelik siz arka planda pek çok değişiklik yaparken siteniz normal bir şekilde ziyaretçilerine hizmet etmeye devam eder.

WordPress neden bu kadar başarılı ?

WordPress’in başarısı kod yapısının etkin olması, kullanıcıyı ön planda tutması ve zaman içerisinde kendisine bir ekosistem yaratabilmiş olmasında saklıdır. WordPress kurulumuyla gelen paket içerisinde yer alan kodlar her ihtiyacınızı karşılamayabilir. Bu noktada bu ekosistemde arayıp bulabileceğiniz “Plugin” denen eklentilerle ihtiyaçlarınıza karşılık bulabilirsiniz. Örneğin sitenizde Sudoku oyunu olmasını istiyorsanız eklentilerde “Sudoku” diye aratıp beğendiğiniz bir eklentiyi kurmak suretiyle site içerisinde istediğiniz bir yere sudoku ekleyebilirsiniz. Bu tıpkı Apple’ın iTunes veya AppStore uygulamalarına benzer bir yapıdır ve sistemi besleyen bir arz-talep döngüsü yaratmaktadır.

Nereden İndirilir?

WordPress esas olarak İngilizce’dir ve anasayfası WordPress.org adresindedir. Ancak, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yerel dilde ulaşılabilir durumdadır. Türkçe WordPress için tr.wordpress.org sitesini ziyaret edip Türkçe versiyonu indirebilirsiniz.

WordPress’i kullanmak için indirmek zorunda mıyım?

Sistemi kullanabilmek için en ideal yöntem kendi web siteninizin ve alan adınızın olması fakat WordPress.com üzerinden üye olarak kısmi de olsa bu sistemi kullanabilirsiniz.

Etiketler:

21 Yorum

 1. Avatar Cevdet İMZİ 25 Mart 2014
  • Özhan ozhan 18 Nisan 2014
 2. Avatar ilhan 01 Ekim 2014
  • Özhan Özhan 05 Ekim 2014
 3. Avatar eda akpınar 10 Kasım 2014
  • Özhan Özhan 10 Kasım 2014
 4. Avatar ahmet 12 Ocak 2015
 5. Avatar Emre KORKMAZ 03 Nisan 2015
  • Özhan Özhan 03 Nisan 2015
 6. Avatar moto kurye 19 Nisan 2015
 7. Avatar red kiwi 20 Mayıs 2015
 8. Avatar resul altun 20 Ekim 2015
  • Özhan Özhan 21 Ekim 2015
 9. Avatar Kocaeli Web Tasarım 15 Ocak 2016
 10. Avatar joyetech 10 Mart 2016
 11. Avatar ibrahim 17 Mayıs 2016
 12. Avatar yusuf 30 Eylül 2016
  • Özhan Özhan 04 Ekim 2016
 13. Avatar kübra 16 Şubat 2018
  • Özhan Özhan 28 Şubat 2018

Yorum Yapın veya Soru Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir